Testamendi koostamine ja pärimisega seotud küsimused on teemad, millest paljud eelistavad mitte mõelda. Ometi on tegemist olulise valdkonnaga, mis puudutab meid kõiki. 2025. aasta kontekstis on lisandunud uusi nüansse, eriti seoses digitaalse vara ja krüptovaluutadega. Vaatame lähemalt, mida peaks iga Eesti inimene teadma pärimisest ja testamendi koostamisest.
Pärimine või testament?
SEADUSJÄRGNE PÄRIMINE: Kui testament puudub, toimub pärimine seaduse järgi. Seadusjärgne pärimine toimub järkudes, kus esimeses järjekorras pärivad lahkunu abikaasa ja lapsed. Kui neid ei ole, liigutakse järgmisse järku, kuhu kuuluvad vanemad ja õed-vennad. Ning sealt edasi järgmistesse järkudesse. Seadusjärgne pärimine võib aga tekitada olukordi, kus vara ei jaotu pärijate vahel nii, nagu lahkunu oleks soovinud.
TESTAMENDI VAJALIKKUS: Testament annab võimaluse määrata ise, kellele ja kuidas vara pärandatakse. See on eriti oluline keerulisemate peresuhete korral või kui soovitakse osa varast annetada heategevuseks. Testament aitab vältida võimalikke vaidlusi pärijate vahel ja tagab, et vara jaotuks vastavalt teie soovidele.
TESTAMENDI LIIGID: Eestis on võimalik koostada kolme tüüpi testamente. Notariaalne testament on kõige kindlam variant, sest see koostatakse notari juuresolekul ja säilitatakse notariaalarhiivis. Antud vorm kehtivust ei kaota. Kodune testament tuleb kirjutada käsitsi ja allkirjastada. Tunnistajatega testament nõuab kahe tunnistaja juuresolekut ja allkirju. Kaks viimast vormi kehtivad 6 kuud ning aja möödudes tuleb neid uuendada.
DIGITAALNE PÄRAND: Tänapäeva digiajastul on oluline mõelda ka digitaalse vara pärandamisele. See hõlmab sotsiaalmeedia kontosid, krüptovaluutasid, digitaalseid fotosid ja muid veebipõhiseid varasid. Soovitav on koostada eraldi nimekiri digitaalsetest varadest ja nende ligipääsuandmetest.
TESTAMENDI KOOSTAMINE: Testamendi koostamisel on oluline järgida kindlaid reegleid. Testament peab olema selgelt sõnastatud ja üheselt mõistetav. Oluline on märkida kuupäev ja koht ning testament allkirjastada. Notariaalse testamendi puhul aitab notar tagada, et kõik vormistusnõuded oleksid täidetud.
SUNDOSA ÕIGUS: Eesti seadused kaitsevad teatud pärijaid sundosa õigusega. See tähendab, et isegi kui testamendis on määratud teisiti, on pärandaja alanejatel sugulastel ja abikaasal õigus saada teatud osa pärandist. Sundosa suurus on pool sellest, mida isik oleks saanud seadusjärgse pärimise korral.
PÄRIMISMENETLUS: Pärandi vastuvõtmiseks tuleb pöörduda notari poole. Notar kontrollib pärimisõigust ja väljastab pärimistunnistuse. Pärimismenetlus võib võtta aega mitu kuud, eriti kui pärijaid on palju või kui testament vaidlustatakse.
MAKSUSTAMINE: Eestis ei ole pärandimaksu, kuid pärandvara müümisel võib tekkida tulumaksukohustus. Oluline on teada, et kui pärandvara müüakse, arvestatakse soetamismaksumuseks summa, millega vara soetas pärandaja, mitte pärimise hetke turuväärtus.
PRAKTILISED SOOVITUSED: Testamendi hoiustamine peaks olema läbimõeldud. Notariaalse testamendi puhul säilitatakse see notariaalarhiivis. Koduse testamendi puhul on oluline, et see oleks leitav, kuid samas turvalises kohas. Soovitav on teavitada usaldusväärset isikut testamendi asukohast.
ERIJUHUD: Tänapäeval on üha rohkem rahvusvahelisi peresid ja välismaal asuvat vara. Sellisel juhul tuleb arvestada ka rahvusvahelise eraõiguse sätetega. Soovitav on konsulteerida juristiga, kes tunneb nii Eesti kui ka teiste asjakohaste riikide õigust.
OLULISED MUUDATUSED: Viimaste aastate jooksul on toimunud mitmeid muudatusi pärimisõiguses, eriti seoses digitaalse vara ja piiriülese pärimisega. On oluline, et testament oleks ajakohane ja vastaks kehtivatele seadustele.
EKSPERTIDE VAATENURK: Üks kogenud pärimisõiguse spetsialist rõhutab, et testament tuleks üle vaadata vähemalt iga viie aasta tagant või oluliste elusündmuste järel. Notariaalsete toimingutega tegelev õigusnõustaja soovitab alati eelistada notariaalset testamenti, kuna see annab suurima kindluse testamendi kehtivuse osas.
KOKKUVÕTE: Testament ja pärimine on teemad, mis vajavad põhjalikku läbimõtlemist ja professionaalset nõustamist. Õigeaegne ja korrektselt koostatud testament aitab vältida hilisemaid probleeme ja tagab, et teie vara jaotuks vastavalt teie soovidele. Eriti oluline on tähelepanu pöörata digitaalsele pärandile ja rahvusvahelistele aspektidele.
PRAKTILINE KONTROLLNIMEKIRI:
1.Mõelge läbi, kellele ja kuidas soovite oma vara pärandada
2.Kaaluge erinevaid testamendi liike
3.Koostage nimekiri oma varast, sealhulgas digitaalsest varast
4.Konsulteerige notari või juristiga
5.Vaadake testament regulaarselt üle ja vajadusel uuendage
6.Teavitage usaldusväärset isikut testamendi olemasolust ja asukohast